Belka
Środa, 16 Stycznia 2019   imieniny: Marceli, Włodzimierz, Bernard
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Będą walczyć o pomnik. Mieszkańcy chcą protestować przeciwko jego wyburzeniu

Data publikacji: 2018-10-27, Data modyfikacji: 2018-10-29
A A AWydrukDrukuj  
 
W sobotę, 27 października odbędzie się happening w obronie pomnika poświęconego Jimiemu Hendrixowi. Mieszkańcy nie chcą jego wyburzenia. W sobotę, 27 października, o godz.15:00 na placu Wolności w Dąbrowie Górniczej odbędzie się happening w obronie pomnika Bohaterom Czerwonych Sztandarów, który ma szersze znaczenie symboliczne. Pomnik poświęcony jest m.in. Jimiemu Hendrixowi, o czym będą chcieli przypomnieć uczestnicy wydarzenia. – Trzeba podkreślić, że wbrew informacjom rozpowszechnianym przez przeciwników pomnika, nie gloryfikuje on komunizmu. Wręcz przeciwnie, jest symbolem wolnościowych aspiracji mieszkańców, którzy na początku lat 90tych. obronili go przed wyburzeniem i poświęcili Jimiemu Hendrixowi – tłumaczą obrońcy pomnika. Innego zdania jest środowisko skupione wokół Gazety Polskiej, nawołujące do jego wyburzenia, i wnioskujące do potwierdzenie tego faktu w IPN. Przypominają oni, że pomnik został odsłonięty 8 listopada 1970 roku, która jest datą nieprzypadkową, stanowiła ona rocznicę wybuchu rewolucji komunistycznej w Rosji. – Tym samym w sposób oczywisty pomnik nawiązuje do „bohaterów” tamtych wydarzeń i dziejów ruchu komunistycznego. Jest rzeczą niedopuszczalną, by w 100-lecie odzyskania niepodległości przez nasz kraj, w przestrzeni publicznej dużego miasta Polski istniał monument poświęcony komunistom – napisał Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa. Co ciekawe, pomnik już raz został obroniony z początkiem lat 90tych. Wówczas młodzież czuwała przy nim dzień i noc, nie pozwalając na jego wyburzenie. To wydarzenie na długo zapadło w pamięci mieszkańców, jako niczym nieskrępowany przejaw młodzieńczego buntu, ale i jedności we wspólnej sprawie. 1 of 8 Walka o dąbrowski pomnik - fot. Bartek Kowal Walka o dąbrowski pomnik - fot. Bartek Kowal Walka o dąbrowski pomnik - fot. Bartek Kowal Walka o dąbrowski pomnik - fot. Bartek Kowal Walka o dąbrowski pomnik - fot. Bartek Kowal Walka o dąbrowski pomnik - fot. Bartek Kowal Walka o dąbrowski pomnik - fot. Bartek Kowal Walka o dąbrowski pomnik - fot. Bartek Kowal Artykuł Będą walczyć o pomnik. Mieszkańcy chcą protestować przeciwko jego wyburzeniu pochodzi z serwisu Twoje Zagłębie.

Pełna treść wiadomości na: twojezaglebie.pl/?p=38375
twojezaglebie.pl, Źródło artykułu: twojezaglebie.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Dąbrowa Górnicza – miasto na prawach powiatu położone w województwie śląskim na Wyżynie Śląskiej, na wschodnim krańcu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Zajmuje powierzchnię 188,73 km² stanowiąc tym samym największe miasto województwa oraz 9 pod względem wielkości miejsce kraju.

Dabrowa Górnicza jest największym ośrodkiem przemysłowym Zagłębia Dąbrowskiego. Na jej terenie mieści się  największa huta stali ArcelorMittal Poland oddział Dąbrowa Górnicza, a także Koksownia Przyjaźń, Huta Bankowa czy huta szkła należąca do Saint-Gobain. Dąbrowa Górnicza należy do  sosnowiecko-dąbrowską Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Poza doskonale rozwiniętym przemysłem miasto poszczycić sie może wieloma zabytkami, takimi jak: bazylika Najświętszej Maryi Panny Anielskiej z 1875 r.,  młyn z XVIII wieku w Ratanicach czy kaplica z XVIII wieku w Trzebisławicach.


Przez Dąbrowę Górniczą przwebiega droga ekspresowa S1, dwie drogi krajowe  - DK nr 86 i 94 oraz linia kolejowa nr 1 (Warszawa – Częstochowa – Katowice).

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola