Belka
Wtorek, 23 Kwietnia 2024   imieniny: Jerzy, Wojciech
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Dąbrowski Budżet Partycypacyjny: Mieszkańcy wybrali 94 projekty

Data publikacji: 2018-10-24, Data modyfikacji: 2018-10-26
A A AWydrukDrukuj  
 
Fit festyn w Antoniowie, miejsca parkingowe przy ul. Morcinka, rozbudowa monitoringu na Manhattanie i remont w Domu Kultury w Ząbkowicach to tylko kilka z 94 projektów, jakie zostaną zrealizowane w ramach Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Ich wartość będzie wynosić 8 milionów złotych. W Dąbrowie Górniczej już po raz szósty realizowany jest budżet obywatelski, z kolei po raz drugi oparty o innowacyjną procedurę, której głównym filarem jest dialog o potrzebach dzielnic, a także wypracowanie wspólnych rozwiązań. – Proces rozpoczął się od diagnozy każdej z dzielnic, przeprowadzonej przez animatorów, składającej się ze spotkań oraz sondaży – badań ankietowych, po których mieszkańcy złożyli aż 414 pomysłów. Najważniejszym jednak etapem procesu było wypracowanie w drodze warsztatów listy projektów stworzonej na bazie wstępnie zweryfikowanych pomysłów. 121 projektów zostało przekazanych do wydziałów merytorycznych urzędu miejskiego w celu dokładnej weryfikacji – poinformował Piotr Drygała, naczelnik wydziału organizacji pozarządowych i aktywności obywatelskiej UM. We wszystkich 34 dąbrowskich dzielnicach, w czasie spotkań wypracowano listę 96 priorytetowych projektów, których koszty realizacji są zgodne z kwotami przeznaczonymi dla dzielnic. Tylko w Strzemieszycach Małych mieszkańcy podjęli decyzję o głosowaniu. Wybór został dokonany między trzema projektami. Dwa z nich dotyczyły remontu/ budowy chodników, a trzeci zagospodarowania przestrzeni wokół boiska LKS. Największą ilość głosów – 208 zdobył trzeci z projektów. Udział w głosowaniu wzięło 230 osób, co stanowi 20,44 procent mieszkańców dzielnicy. Efektem końcowym całego procesu są 94 wypracowane projekty, z czego jeden z nich został wybrany w głosowaniu. Najdłuższą listę projektów wypracowano w dzielnicy Kasprzak, gdyż mieści się na niej aż 7 pozycji. Natomiast w 8 dzielnicach lista składała się tylko z jednego projektu. Warto dodać, że proces odbywał się przy wsparciu ośmiu Animatorów Dzielnicowych. Od maja do września przeprowadzono łącznie 129 spotkań w ramach Dzielnicowych Forów Mieszkańców, w których wzięło udział 1260 osób. Animatorzy sporządzali notatki ze spotkań oraz wspomagali komunikację pomiędzy wydziałami merytorycznymi urzędu miejskiego a mieszkańcami. Lista projektów, które zostaną zrealizowane w ramach VI edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego Artykuł Dąbrowski Budżet Partycypacyjny: Mieszkańcy wybrali 94 projekty pochodzi z serwisu Twoje Zagłębie.

Pełna treść wiadomości na: twojezaglebie.pl/?p=38226
twojezaglebie.pl, Źródło artykułu: twojezaglebie.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Dąbrowa Górnicza – miasto na prawach powiatu położone w województwie śląskim na Wyżynie Śląskiej, na wschodnim krańcu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Zajmuje powierzchnię 188,73 km² stanowiąc tym samym największe miasto województwa oraz 9 pod względem wielkości miejsce kraju.

Dabrowa Górnicza jest największym ośrodkiem przemysłowym Zagłębia Dąbrowskiego. Na jej terenie mieści się  największa huta stali ArcelorMittal Poland oddział Dąbrowa Górnicza, a także Koksownia Przyjaźń, Huta Bankowa czy huta szkła należąca do Saint-Gobain. Dąbrowa Górnicza należy do  sosnowiecko-dąbrowską Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Poza doskonale rozwiniętym przemysłem miasto poszczycić sie może wieloma zabytkami, takimi jak: bazylika Najświętszej Maryi Panny Anielskiej z 1875 r.,  młyn z XVIII wieku w Ratanicach czy kaplica z XVIII wieku w Trzebisławicach.


Przez Dąbrowę Górniczą przwebiega droga ekspresowa S1, dwie drogi krajowe  - DK nr 86 i 94 oraz linia kolejowa nr 1 (Warszawa – Częstochowa – Katowice).

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola