Belka
Poniedziałek, 14 Czerwca 2021   imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Metropolia będzie współpracować z PKP PLK przy budowie Kolei Metropolitalnej

Data publikacji: 2019-06-29, Data modyfikacji: 2019-07-01
A A AWydrukDrukuj  
 
Zarząd PKP PLK wyraził zgodę na podpisanie listu intencyjnego o współpracy na rzecz rozwoju transportu kolejowego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i spółka kolejowa PKP PLK będą współpracować przy budowie kolei metropolitalnej. Podczas niedawnego zgromadzenia GZM, Grzegorz Kwitek, członek zarządu metropolii, który odpowiada za transport, poinformował o wyrażeniu zgody przez zarząd PKP PLK na podpisanie listu intencyjnego o współpracy na rzecz rozwoju transportu kolejowego w metropolii. – List intencyjny wymienia wszystkie inwestycje, które są realizowane lub planowane do realizacji na naszym terenie. Przede wszystkim określa, że oś główna Kolei Metropolitalnej jest zasadna i PKP PLK w pełni popiera nasze działania – podkreślił Grzegorz Kwitek, członek zarządu metropolii. Ważny krok w kierunku budowy kolei metropolitalnej Deklarowana współpraca z PKP PLK ma przyczynić się do powstania i rozwoju wypracowanej na początku tego roku przez Metropolię GZM koncepcji kolei metropolitalnej. W myśl listu intencyjnego Metropolia GZM zleci opracowanie studium wykonalności na potrzeby utworzenia kolei metropolitalnej. W pracach nad przygotowaniem tego dokumentu ma uczestniczyć PKP PLK SA. Studium ma uwzględniać inwestycje na odcinkach: Pyskowice-Gliwice-Chorzów Batory-Katowice-Mysłowice; Dąbrowa Górnicza Ząbkowice- Katowice-Tychy; Chorzów Batory-Bytom -Tarnowskie Góry; Katowice Ligota-Mikołów-Łaziska Górne. Metropolia deklaruje także wolę dofinansowania przyszłych inwestycji. Ma ono dotyczyć zarówno opracowania dokumentacji jak i realizacji robót budowlanych. Ponadto zamierza uczestniczyć w rozmowach PKP PLK z gminami, w szczególności w zakresie zabezpieczenia potrzeb terenowych pod planowane przedsięwzięcia. 26 mln złotych dla Dąbrowy Górniczej Ponadto, podczas zgromadzenia zdecydowano, by w Wieloletniej Prognozie Finansowej zapisać 26 mln zł dotacji dla Dąbrowy Górniczej na realizację inwestycji w obszarze stacji Dąbrowa Górnicza i Dąbrowa Górnicza Gołonóg. To kolejny bardzo ważny krok w kierunku budowy kolei metropolitalnej. Artykuł Metropolia będzie współpracować z PKP PLK przy budowie Kolei Metropolitalnej pochodzi z serwisu Twoje Zagłębie.

Pełna treść wiadomości na: twojezaglebie.pl/?p=46233
twojezaglebie.pl, Źródło artykułu: twojezaglebie.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Dąbrowa Górnicza – miasto na prawach powiatu położone w województwie śląskim na Wyżynie Śląskiej, na wschodnim krańcu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Zajmuje powierzchnię 188,73 km² stanowiąc tym samym największe miasto województwa oraz 9 pod względem wielkości miejsce kraju.

Dabrowa Górnicza jest największym ośrodkiem przemysłowym Zagłębia Dąbrowskiego. Na jej terenie mieści się  największa huta stali ArcelorMittal Poland oddział Dąbrowa Górnicza, a także Koksownia Przyjaźń, Huta Bankowa czy huta szkła należąca do Saint-Gobain. Dąbrowa Górnicza należy do  sosnowiecko-dąbrowską Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Poza doskonale rozwiniętym przemysłem miasto poszczycić sie może wieloma zabytkami, takimi jak: bazylika Najświętszej Maryi Panny Anielskiej z 1875 r.,  młyn z XVIII wieku w Ratanicach czy kaplica z XVIII wieku w Trzebisławicach.


Przez Dąbrowę Górniczą przwebiega droga ekspresowa S1, dwie drogi krajowe  - DK nr 86 i 94 oraz linia kolejowa nr 1 (Warszawa – Częstochowa – Katowice).

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola