Belka
Poniedziałek, 14 Czerwca 2021   imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej zapłacą więcej za wywóz śmieci

Data publikacji: 2019-07-02, Data modyfikacji: 2019-07-04
A A AWydrukDrukuj  
 
Kolejne miasto podnosi opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej od września zapłacą więcej. Od wrześnie w Dąbrowie Górniczej obowiązywać będą nowe stawki za odbiór odpadów. Opłata za odpady segregowane wzrośnie z 12 na 20 zł, a za niesegregowane – z 20 na 40 zł. Decyzja ta zapadła podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej. Z czego wynikają nowe stawki? – Tak naprawdę stawka przyjęta podczas ostatniej sesji przez radnych to urealnienie ceny gospodarowania odpadami na terenie Dąbrowy Górniczej. Stawka obowiązująca do tej pory, czyli 12 zł od osoby, już od chwili przyjęcie generowała braki finansowe w systemie, które wynosiły ponad 600 tys. zł miesięcznie. Brakujące środki dopłacało miasto, co w skali roku dawało kwotę na poziomie ponad 7 mln zł. Co warte podkreślenia, mówimy tu tylko o perspektywie roku, a stawka ta obowiązywała w mieście od roku 2017. Równie istotne jest to, że wzrost cen odbioru śmieci nie dotyczy tylko Dąbrowy Górniczej, ale także innych miast. Cześć z nich, jak np. Będzin czy Ruda Śląska, już zdecydowała o podwyżce cen, a pozostałe miasta będą musiały się z tym zagadnieniem zmierzyć w najbliższej przyszłości – wyjaśnia Janusz Nowiński, dyrektor Miejskiego Zakładu Gospodarowania Odpadami. Co wpływa na wysokość opłaty za śmieci? – Wynika ona z ilości wytwarzanych w gminie odpadów komunalnych, a tym samym kosztów funkcjonowania całego sytemu – odbioru, transportu, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych. To także utrzymanie punków selektywnej zbiórki odpadów, administrowanie systemem i prowadzenie edukacji ekologicznej. Odzwierciedleniem tych kosztów jest stawka za tonę odebranych i zagospodarowanych odpadów zawarta w umowie, jaką miasto zawiera z przedsiębiorstwem wyłanianym w przetargu. Wpływ na tę stawkę mają głównie czynniki rynkowe – cena energii elektrycznej, paliwa, wysokość płacy minimalnej i opłata za składowanie odpadów na składowiskach, czyli tzw. opłata marszałkowska. Wpływ ma również poziom odzysku surowców i ich dalsza sprzedaż na rynku recyklingu, a od kilku lat ceny skupu tych surowców regularnie spadają. Trzeba też pamiętać, że zgodnie z regulacjami przyjętymi przez parlament, system musi być samobilansujący się, czyli pobrane opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi muszą pokrywać koszty funkcjonowania całego systemu – tłumaczy Janusz Nowiński. Przypomnijmy, że kilka dni temu podobną decyzję podjęli radni z Będzina. Artykuł Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej zapłacą więcej za wywóz śmieci pochodzi z serwisu Twoje Zagłębie.

Pełna treść wiadomości na: twojezaglebie.pl/?p=46273
twojezaglebie.pl, Źródło artykułu: twojezaglebie.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Dąbrowa Górnicza – miasto na prawach powiatu położone w województwie śląskim na Wyżynie Śląskiej, na wschodnim krańcu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Zajmuje powierzchnię 188,73 km² stanowiąc tym samym największe miasto województwa oraz 9 pod względem wielkości miejsce kraju.

Dabrowa Górnicza jest największym ośrodkiem przemysłowym Zagłębia Dąbrowskiego. Na jej terenie mieści się  największa huta stali ArcelorMittal Poland oddział Dąbrowa Górnicza, a także Koksownia Przyjaźń, Huta Bankowa czy huta szkła należąca do Saint-Gobain. Dąbrowa Górnicza należy do  sosnowiecko-dąbrowską Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Poza doskonale rozwiniętym przemysłem miasto poszczycić sie może wieloma zabytkami, takimi jak: bazylika Najświętszej Maryi Panny Anielskiej z 1875 r.,  młyn z XVIII wieku w Ratanicach czy kaplica z XVIII wieku w Trzebisławicach.


Przez Dąbrowę Górniczą przwebiega droga ekspresowa S1, dwie drogi krajowe  - DK nr 86 i 94 oraz linia kolejowa nr 1 (Warszawa – Częstochowa – Katowice).

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola